Tempo FM
Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 16:48 Bu haber 1076 kez okundu
 
Leylek ve Kaplumbağa, Neden ?
Leylek ve Kaplumbağa, Neden ?
YAŞAM Haberi
Leylek ve Kaplumbağa,  Neden ?

NİĞDE - Göçmen kuşlardan halk arasında en çok sevilen kuşlardan biri de leyleklerdir. Onlar baharın müjdecisi olarak her yıl güneyden kuzeye göç ederler. Binlerce km lik yolculukların ardından yaşam alanı olarak belirledikleri alanlarda sonbaharın kışa döneceği ana kadar kalırlar ve bir misafir misali tekrar güney göç ederler. 

Yer Akkaya Barajı Yüzme Havuzunun olduğu yol. Araçla geçerken sol kaldırımda içimizi sızlatan bir görüntü ile karşılaştık. Bir leylek ve bir kamlumbağa toprak kaldırımda öylece yatıyorlardı.  Böyle bir tesadüfe anlam vermek çok zor. Bir leylek nasıl o kaldırıma gelmiştir. Nasıl ölmüştür merak etmemek elde değil. Kaplumbağa ile tasadüfen bir arada olması da çok ilginç. 

Bölgede zaman zaman kaçak avcılık yapan kişileri görmek mümkün.  Hiç bir canlıya, insana zarar vemediği müddetçe kıyılmaması gerekir.  Leylek kendisi ölmüş oraya düşmüştür demek içimden gelen ve inanmak istediğim bir durum. Fakat eğer öldürüldü ise bir katilin tüfeğine hedef olduysa bu bir vahşet demekten başka bir şey çıkmıyor ağzımdan. 

Kaplumğaya gelince bir kaç haftadır bölgede çok sayıda kaplumbağa gördük. Üreme mevsimleri olabilir. Sayılarını çokluğu dikkatimizden kaçmadı. Kaplumbağa nasıl ölmüştür derseniz, ona bir şeyler söyleyebiliriz. Araç trafiğinde karanlıkta bir sürücü görmemiş olabilir. Sonrada yol ortasında ölünce bir insan da onu kaldırım üzerine koymuş olabirlir.  

Ama leylekten ne istedi insanoğlu onu anlamak çok zor.. 

Lütfen çocuklarımıza hayvan sevgisini, bir canlıya zarar vermenin çok kötü bir şey olduğu bilincini verelim ki, ileride zevk için hayvan avlayan insanlardan olmasınlar.. 

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Leylek, ve, Kaplumbağa,, , Neden, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı