Tempo FM
Haber Detayı
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 08:44 Bu haber 1243 kez okundu
 
Melez Tohumlamada Hedef 1 Milyon
Niğde Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, yürütülen ıslah çalışmaları bu yıl melez patates tohumunda 1 milyonu geçmeyi hedeflediklerini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Melez Tohumlamada Hedef 1 Milyon

NİĞDE Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, yürütülen ıslah çalışmaları bu yıl  melez patates tohumunda 1 milyonu  geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde yeni yerli ve milli patates çeşitlerinin geliştirilmesi için melezleme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak Türkiye’de patatesle ilgili ilk ve tek konu araştırma enstitüsü olan Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde kurulan özel seralarda farklı özelliklerdeki birçok patates çeşidi melezleme programına alınarak binlerce melez tohum elde ediliyor. Elde edilen bu melez tohumlardan ise yeni yerli ve milli patates çeşitleri elde edilerek ülke tarımına kazandırılıyor.
Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur Pırlak; “Yerli çeşit geliştirme çalışmaları kapsamında bu yıl da enstitümüzde kurulan özel seralarda melezleme çalışmalarına başladık. Üreticilerimizin benimsediği, verim unsurları ile bazı kalite özelliklerinin ön plana çıktığı patates çeşitlerini melezleme programlarına alarak itinalı bir şekilde melezleme çalışmalarını yürütüyoruz. Melezleme denlince kesinlikle GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) akıllara gelmemelidir. Bu konu bazen karıştırılıyor. Ülkemizde GDO’lu patates yok. Biz de bu konuda ve özellikle melezleme ile ilgili bir çok soru alıyoruz. Türkiye’de geliştirilen yerli ve milli patates çeşitleri klasik ıslah yoluyla elde edilmektedir. Yani doğada bitkilerde döllenmeyi sağlayan unsurlardan biri olan çalışkan dostlarımız arıların yaptığı tozlaşmayı enstitümüzdeki ıslahçılarımız patates çiçeklerinde kontrollü bir ortamda kendi elleriyle gerçekleştiriyorlar.
Geçtiğimiz dönemlerde 10 adet yerli ve milli patates çeşidini tescil ettirerek ülke tarımına kazandırdık. Son yıllarda ise yemeklik çeşitler yanında patates sektörünün ihtiyacı olan yüksek verimli sanayilik çeşit geliştirme çalışmalarına da ağırlık verdik. Özellikle sanayilik çeşit geliştirmek için parmak patates ve cipslik çeşitleri melezleme programına alıyoruz. Ayrıca ülkemizin patates üretimin önemli bir sorunu olan patates siğil hastalığı ile virüs ve nematodlara dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi için moleküler düzeyde çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Diğer taraftan son yıllarda yurtdışında da oldukça rağbet gören farklı kabuk ve et rengine sahip patates çeşitlerini yani renkli çeşitleri melezleme programlarına alarak 10 adet iyi kalitede parmak patates ve cips yapılabilen renkli çeşit adayı elde ettik. Bu çeşitlerin tescil ve adaptasyon çalışmaları önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecektir.
Melezleme programına giren üstün özellikli çeşitlerin, birbirleri ile melezlenmesi sayesinde ıslah materyallerimizin yapı taşı olan binlerce melez gerçek patates tohumu elde ederek, ıslah çalışmalarımızın genetik kaynağını ve genetik veri tabanını oluşturuyoruz. 2005 yılından beri yürütülen ıslah çalışmaları kapsamında 957.000 adet melez patates tohumu elde ettik. Bu yıl ise melez patates tohumunda 1.000.000’u geçmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Melez, Tohumlamada, Hedef, 1, Milyon,
Yorumlar
Haber Yazılımı