Tempo FM
Haber Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 16:44 Bu haber 5199 kez okundu
 
Milletvekili Ergun; “Bor Enerji Üssü Olacak
NİĞDE - AK Parti Niğde Milletvekili TBMM Milli Savunma Komisyon Üyesi Yavuz Ergun; Bor İlçesine 3 adet 100 MW olmak üzere toplamda 300 MW kapasitede güneş enerji santralleri kurulması için ilanın bugünkü resmi gazetede yayınlandığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Milletvekili Ergun; “Bor Enerji Üssü Olacak

NİĞDE - AK Parti Niğde Milletvekili TBMM Milli Savunma Komisyon Üyesi Yavuz Ergun; Bor İlçesine 3 adet 100 MW olmak üzere toplamda 300 MW kapasitede güneş enerji santralleri kurulması için ilanın bugünki resmi gazetede yayınlandığını söyledi.

 

Niğde Bor ilçesinde gerçekleştirilecek yatırım nitelikli istihdam artışı ve yerli-milli-çevreci ve ucuz elektrik üretimi sağlanması noktasında ulusal ölçekte öneme sahip olduğunu belirten Milletvekili Yavuz Ergun; “19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2015/8241 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Niğde İli Bor İlçesi, Emen-Badak-Seslikaya köyleri arasında bulunan 2539 Ha’lık alanın “Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesine karar verilmişti. Bölge, toplam 25.390 dekar alana sahip olup 1.500 MW kurulu güç kapasitesine sahiptir. YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı) olarak tanımlanan bölgeyle ilgili ilk ihale ilanı T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 05.10.2018 tarihinde yayımlanmış ancak ulusal ölçekli yenilenebilir enerji kurulumları planlamasına tam uyumun sağlanması sebebiyle tehir edilmişti. 

14.07.2021 tarihinde T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı - Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan YEKA GES-4 Yarışma ilanıyla birlikte ilimiz Bor İlçemizde 3 adet 100 MW olmak üzere toplamda 300 MW kapasitede güneş enerji santralleri kurulması hedeflenmektedir.

İlimizde gerçekleştirilecek yatırım nitelikli istihdam artışı ve yerli-milli-çevreci ve ucuz elektrik üretimi sağlanması noktasında ulusal ölçekte öneme sahip bir yatırımdır. Yatırımın gerçekleşmesi sürecinde sarf ettiğimiz yoğun eforun karşılığını görmek beni ayrıca mutlu etmiştir. Bu önemli yatırımın ilimize kazandırılması sürecinde himayelerini her zaman yakinen gördüğümüz ve htiğimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ’eşükranlarımı arz etmeyi borç bilirim” dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Milletvekili, Ergun;, “Bor, Enerji, Üssü, Olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı