Tempo FM
Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 13:10 Bu haber 12324 kez okundu
 
Niğde Anadolu Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Erol Uğurlu ile röportaj
Niğde Anadolu Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Erol Uğurlu ile yaptığım röportajı sunuyorum.
KÜLTÜR Haberi
Niğde Anadolu Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Erol Uğurlu ile  röportaj

RÖPORTAJ: Hüseyin Ülkü KORKMAZ

Niğde Anadolu Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Erol Uğurlu ile yaptığım röportajı sunuyorum.
 
Hüseyin Ülkü Korkmaz : Erol bey müzik hayatına ne zaman başladınız,müziğe olan tutkunuz nereden geliyor?
 
Erol Uğurlu : Çocukluğumuzda  radyolarda , yurttan sesler koroları ve  enstrümantal  halk müziği vardı. Arkası yarın proğramlarında çok güzel müzikler olurdu. Daha sonra televizyonun   yaygınlaştığı yıllarda yayın açılış ve kapanışlarında yayınlanan müzikler çok güzeldi. Galiba bu yıllardan gelen bir tutku ve alışkanlık oluştu.Daha sonra da bir yaşam tarzı oldu.
 
 
Hüseyin Ülkü Korkmaz : Niğde Anadolu Kültür ve Sanat Derneğini ne zaman kurdunuz,Niğde'de müzik alanında büyük bir boşluğun dolmasını sağlayacak bu fikri ne zaman oluşturdunuz?
 
Erol Uğurlu : Niğde Anadolu Kültür ve Sanat Derneği 2019 yılında kuruldu.  Bilindiği üzere şehrimiz  medeniyetler şehridir. Ve büyük bir kültür mirasına sahiptir .Biz, dernek olarak bu kültür mirasının yaşatılması ve gelecek nesillere resim, heykel vb. her türlü görsel sanatlar ile müzik, folklor ve halk dansları gibi işitsel sanatlar aracılığıyla aktarılmasını amaçlamaktayız. Tabela derneği olmak istemiyoruz. Kültürün ve sanatın en küçük paydaşlarından , akademik çevreye  her kesimden kültür ve sanat gönüllülerini biraraya getirmek  , sanatın ve kültürün evrensel dili ile  toplumsal barışa katkıda bulunacak saygın bir sivil toplum kuruluşu olmayı hedefliyoruz.
 
 
Hüseyin Ülkü Korkmaz : Şu an faaliyetleriniz ne aşamada,yaptığınız çalışmaların sonucunu halka konser şeklinde değerlendirmeleriniz olacakmı
 
Erol Uğurlu : Şuan da  Türk Halk Müziği gurubumuz var. Dernek merkezimizde hazırlık çalışmaları yapıyoruz. Çalışmalarımız neticesinde çeşitli konserler vermeyi planlıyoruz.
 
 
Hüseyin Ülkü Korkmaz : Derneği bir eğitim kurumu hüviyetinde görecekmiyiz,öğrenci yetiştirip müzik alanında yeni değerlerin keşfedilmesini sağlayacakmısınız?
 
Erol Uğurlu : Şuan da eğitim ve ders  verebilecek yetki ve yeterliliğe sahip değiliz. Bu konuda yasaların öngördüğü yetki ve yeterliliğe sahip kadroyu oluşturduğumuzda elbette resmi kurs ve derslerimiz başlayacaktır.
 
 Hüseyin Ülkü Korkmaz : Yukarıdaki konular dışında derneğinizin ana ilkelerine bağlı yapmak istediğiniz,yapacağınız projeleriniz nelerdir?
 
Erol Uğurlu : Şuanda derneğimizde halk müziği sazlarından oluşan ekibimiz var.  Bireysel solo veya toplu halde koro çalışmalarımız devam etmektedir.
 
 Bunun  yanında klasik sazlardan oluşacak  Türk Sanat Müziği grubumuzu kurmaya çalışıyoruz..
 
Ayrıca resim çalışmalarının yapılabileceği ayrı bir oda tahsis etmeyi planlıyoruz.
 
Kültür ve sanata dair her türlü çalışmaya derneğimiz açıktır. Derneğimiz odalarını atölye veya çalışma odası olarak , çalışmak isteyenlere günün belirli saatlerinde tahsis edebiliriz.
 
Derneğimiz haftanın her günü , gün boyu açık olup, bütün bu çalışmalarımıza sazende veya hanende olarak veyahut dinleyici olarak her yaştan dileyen  herkes katılabilir.
 
Derneğimize ait resmi veb sayfası için  içerik çalışmalarımız devam ediyor. Çok yakın zamanda  bütün faaliyetlerimizi bu  internet sayfamızda oluşturulacak youtube kanalı ile diğer sosyal medya iletişim araçlarında  yayınlayacağız.
 
 
Hüseyin Ülkü Korkmaz : Niğde'li müzik ve sanatseverlere bir çağrınız ve mesajınız varmı?
 
Erol Uğurlu :  Atatürk’ün  kültüre dair ‘Türkiye Cumhuriyeti nin temeli kültürdür. Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak,düşünmek, anlama yeteneğini geliştirmektir’
 
Ve sanata dair’ Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’
 
Sözleri kapsamında kültürün ve sanatın bir yaşam tarzı, hayat felsefesi olduğunu düşünüyoruz.
 
Ayrıca ; kötü alışkanlıkların engellenmesi, kültürel yozlaşmanın önlenmesi, toplumsal barışa katkıda 
 
bulunulması anlamında sosyal kültürel ve sanatsal faaliyetlerin desteklenmesi  büyük önem arzetmektedir.
 
Geleceğe daha güvenli  bakabilmek için kültürel ve sanatsal faaliyetlerde buluşalım.
 
Saygılar sunuyorum.
 

Hüseyin Ülkü Korkmaz :  Erol hocam çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Sertaç ÇETİN
Etiketler: Niğde, Anadolu, Kültür, ve, Sanat, Derneği, Başkanı, Erol, Uğurlu, ile, , röportaj,
Yorumlar
Haber Yazılımı