Tempo FM
Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 15:54 Bu haber 6202 kez okundu
 
Niğde'de Çilek Üretimine KOP Desteği
Niğde'de Konya Ovası Proje'sin (KOP) destekleriyle üretimin yaygınlaştırılması için hazırlanan "Niğde’mizin gözdesi çilek" projesi kapsamında üretim alanları her yıl daha da artıyor.
EKONOMİ Haberi
Niğde'de Çilek Üretimine KOP Desteği

Hayrettin YENEL

NİĞDE - Niğde'de Konya Ovası Proje'sin (KOP) destekleriyle üretimin yaygınlaştırılması için hazırlanan "Niğde’mizin gözdesi çilek" projesi kapsamında üretim alanları her yıl daha da artıyor.

Niğde'de çilek üretimin yaygınlaştırılması amacıyla KOP destekleriyle 2017 hazırlanan proje kapsamında yaklaşık 54 çiftçi 300 dekar alanda çilek üretimi yapıyor.

Konya Ovası Projesi (KOP) destekleri ile Niğde’nin Ulukışla İlçesine bağlı  Beyağıl köyünde çilek fidanı dikimi gerçekleştirildi. 32 çiftçiyle 5'er dekarlık arazide 3 yıl süreyle çilek üretimi yapıldığını ve üretimin her geçen yıl daha da yaygınlaştırıldığını söyledi.

 KOP'un bu yılda 22 çiftçiye 110 dekar alanda desteğinin devam edeceğini belirten Baş, şunları kaydetti:

"İlimizin yeni gözdesi çileğin dikimini gerçekleştiriyoruz. Amacımız, ilimizde stratejik olarak üretimi yapılan son turfanda olarak değerlendirebileceğimiz getirisi yüksek ciddi katkı sağlayacak ürünleri yetiştirmek. Çilek de bunlardan biri. Projemizin adı da 'Niğde’mizin yeni gözdesi çilek'. Proje başarılı oldu, çilek üretimi yaygınlaşıyor. Bundan sonraki süreçte de üreticimiz üretimi kendi kendine devam ettirebilecek seviyeye geldi. Niğde'de yaklaşık 300 dekar alanda çilek üretimi var. Daha da gelişecek." 

Yaklaşık 20 dekar alanda çilek üreten Mustafa Yıldız da  çilek üretiminden memnun olduğunu ifade  etti. Yıldız yaptığı açıklamasında;

 "Kuru tarıma göre çilek daha kazançlı. Buranın rakımı yüksek olduğu için verimi, tadı ve aroması güzel. Kaliteli meyve yetişiyor. 3 senedir KOP desteğiyle çilek dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Niğde'de, Çilek, Üretimine, KOP, Desteği, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı