Tempo FM
Haber Detayı
14 Haziran 2021 - Pazartesi 16:09 Bu haber 2734 kez okundu
 
Niğde’nin Misket Elmasından Lokum Üretildi
NİĞDE - Niğde’nin kendine has kokusu ve lezzeti ile ilin sembolü olan Niğde misket elmasından lokum üretildi.
EKONOMİ Haberi
Niğde’nin Misket Elmasından Lokum Üretildi

Hayrettin YENEL

NİĞDE - Niğde’nin kendine has kokusu ve lezzeti ile ilin sembolü olan Niğde misket elmasından lokum üretildi.

Niğde Turizmciler Derneğinin öncülüğünde Niğde'nin misket elmasının tanıtımı için bir dizi çalışma başlatıldı. daha önce Misket elmasından dondurma üretilmesi konusunda adım atan turizmciler Derneiği bu kezde Niğde'nin meşhur elması olan Misket elmasından lokum, baklava ve cezerye yapılması konusunda öncülük etti. Niğde'nin değerlerinin Turizme kazandırılması için yoğun bir çalışma içerisine girerek projeler ürettikleri belirten Dernek Başkanı Bahar Şahiner, " Kısa süre önce misket elmasından dondurma yapılmasına öncülük etmiştik. Şimdide lokum, baklava ve cezeryenin elmalı olanlarının üretimlerini esnaflarımızla birlikte üretilmesine öncülük ettik. Amacımız Niğde'nin değerlerini turizme kazandırmak. Katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz " dedi.  

Niğde denince akla gelen ilk sembol Niğde’de elmasıdır. Kendine has kokusu ve tadı ile dünya çapında tanınan Niğde elmasından Niğdeli iki esnaf elmalı lokum ve elmalı baklava ürettiler.  İlk defa yapılan elmalı lokumun ve elmalı baklavanın Niğde mutfağından tüm Türkiye’ye açılması planlanıyor. Niğde yöresine ait olan ve piyasada bulunmayan lezzetleri gün yüzüne çıkarmak ve şehrimizin tanınırlığını artırmak istediklerini söyleyen firmalar, Niğde’nin en önemli simgelerinden birisi olan elmanın lokumunu ve baklavasını yaparak Niğde ve ülke genelinde satışına başladılar.

Niğde’nin meşhur elmasından üretilen lokum ve baklavanın tanıtımına katılan  Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde elmasından üretilen ürünlerin çok beğenildiğini dile getirerek;

 “Amacımız Niğde mutfağını geliştirmektir. Son günlerde Niğde’nin yöresel ürünlerinden yapılan yeni ürünler ülke çapında dikkat çekiyor. Patates tatlısı ve patates lokumundan sonra geçenlerde elmalı dondurma yapılmıştı. Bugün de elmalı lokum ve elmalı baklava ile Niğde gastronomi turizminde söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Şehrimizin ürünlerini tanıtmak ve ürün yelpazemizi genişletmek için Niğde Belediyesi olarak gereken çalışmaları yapıyoruz. Elmalı lokum ve elmalı baklava üretimine başlayarak bu yeni lezzetleri bizlere sunan hemşerilerimizi kutluyorum. Bu memleket bizim ve inşallah hep beraber çalışıp layık olduğu yere taşıyacağız.”

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Niğde’nin, Misket, Elmasından, Lokum, Üretildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı