Tempo FM
Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 16:28 Bu haber 4212 kez okundu
 
Özdemir Mutfağa Girdi. Tatlı dünyaya Tanıtılacak
.. Patatesi ile ünlü Niğde’de Patates tatlısı konusunda çalışma başlatıldı. Amaç Patates tatlısını tüm dünyaya tanıtmak.
ASAYİŞ Haberi
Özdemir Mutfağa Girdi. Tatlı dünyaya Tanıtılacak

Hayrettin YENEL

NİĞDE - Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Mutfağında Patates tatlısının tanıtımına ilişkin etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Başkan Özdemir’in yanı sıra Niğde AK Parti Milletvekili Selim Gültekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, AK Parti Niğde İl Başkanı Ömer Kılıç ve davetliler katıldı. Patatesi ile ünlü olan Belediye Başkanı Emrah Özdemir’de mutfağa girerek patates tatlısı yaptı.

PATATES TATLISI DÜNYAYA TANITILACAK

Belediye Başkanı Emrah Özdemir burada yaptığı açıklamada; “Patates tatlısını çok önemsiyoruz. Daha önce Niğde’nin Çiftlik ilçesinde yapılıyordu. Patatesin Türkiye’de en çok Niğde’de üretildiği herkes tarafından biliniyor.  Biz de Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Niğde Belediyesi olarak bütün dünyaya patates tatlımızı tanıtmak istiyoruz. ”dedi.

NİĞDE’YE YÖRESEL RESTORAN AÇILACAK

“Patates tatlısını sadece Niğde’de patates yetişiyor diye yapmıyoruz, aynı zamanda da sağlık bir tatlı olduğu için de yapıyoruz. Bunu da anlatmak ve tanıtmak istiyoruz” diyen Başkan Özdemir; “Patates tatlısını yaparken un yerine patates nişastası kullanılıyor.  Bu da gerçekten sağlık açısından çok önemli ve tatlılar arasında çok tavsiye ediliyor. Çok lezzetli. Yakın bir zamanda şehir merkezimizde Niğde Belediyesi olarak yöresel bir restoran açacağız.  Patates tatlısı ve birçok lezzeti üniversite işbirliği ile hizmete sunacağız.  Ben bu tatlıyı herkese tavsiye ediyorum.  Tadına baksınlar çok beğenecekler.   Bugünden itibaren bir kampanyanın başlangıcını yaparak tatlımızı da tanıtmaya başlıyoruz” şeklinde konuştu. 

NİĞDE PATATES TATLISI OLARAK PATENTİNİ ALACAĞIZ

Konuşmasında şu ifadelere yer veren Belediye Başkanı Özdemir; “Bu tatlının en önemli özelliği Niğde patatesi ile yapılmasıdır. Niğde patatesi ile yapılmasa bu sonucu alamıyorsunuz.   Niğde patatesi ile bu tatlıyı bütün şehrimize, ülkemize ve sonrasında dünyaya açacağız.  Baklavayı da çok seviyoruz ama sağlıklı bir tatlıyı tercih ederiz ve en az baklava kadar patates tatlısını dünyaya duyurmak istiyoruz. Niğde patates tatlısı olarak patentini de alacağız. Tanıtım noktasında Niğde Belediyesi olarak üstümüze düşeni yapacağız. ”dedi.

Kaynak: (NHA) - NİĞDE HABER AJANSI Editör: Hayrettin YENEL
Etiketler: Özdemir, Mutfağa, Girdi., Tatlı, dünyaya, Tanıtılacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı