Tempo FM
Haber Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 15:13 Bu haber 826 kez okundu
 
Rusça çeviri
Rusça çeviri
TANITIM Haberi
Rusça çeviri

Rusça çeviri

Yüzlerce yıldır temas halinde bulunduğumuz Rusya ile 1497 yılında Karadeniz ticaretinin başlamasıyla savaşlar, ittifaklar ve yardımlarla dolu bir geçmişimiz oldu. Günümüzde de devam eden ilişkilerimiz siyasi ve askeri olmanın yanında ticari olarak da devam etmektedir. Bu nedenle Rusça Ceviri yüz yıllardır önemini koruyor. Kurtuluş mücadelemizin ardından savaşta olduğu gibi Türkiye’ye yardımı sürdürüp ilişkileri hep yakın tutan Rusya, günümüzde de politik anlamda ilişkileri oldukça yakın tutmaktadır. Bu sayede Rusça, Türkiye de konuşulan yaygın dillerden biri olmuş ve Türkiye’nin sanayinden denizciliğe, eğitimden askeriyeye kadar pek çok alanda çeviri Rusça ihtiyacı olmuştur Günümüzde de Ak kuyu nükleer santrali projesi ile de artan talep Rusça-Türkçe çevirinin önemini bir kez daha göstermiştir.

Rusça Dilinin Özellikleri

Rusça Hint-Avrupa dil ailesinin Slav dilleri alt ailesinde yer alan bir dildir. Dünyada en çok kullanılan 7. dil Rusça’dır ve yazım dili olarak da Kiril alfabesi kullanılır. 33 harften oluşan Kiril Alfabesi 10 adet ünlü harfe sahiptir. Oldukça özgün bir dil olan Rusça ayrıca zamanda zaman içerisinde en az değişime uğrayan dillerden biridir. Geçmiş zamanlarda bazı Türk devletleri de bu dili kullanmış olup kültürler arası etkileşim meydana gelmiştir. Bazı kelimelerin Türkçe söylenişinin aynı olması ve aynı anlamı ifade etmesinin nedeni de bu olaydan kaynaklanmaktadır.

Rusça Çeviri Nasıl Yapılır?

Rusça çeviri resmi kanallardan yapılabilecek bir işlem olduğu gibi serbest olarak yapmak da mümkündür. Eğer resmi yollar denenecek ise Rusça dilinin çevirisine dair üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olunması gerekir. Ardından alınan diplomanın ibraz edilmesi yolu ile noter huzurunda dilin ne kadar bilindiği sınanır. Noter tarafından çevirmene tutanak tutulur ve tutanağın ardından Rusça çeviri hizmetleri resmi olarak yapılabilir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rusça, çeviri, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı