Tempo FM
Haber Detayı
07 Haziran 2022 - Salı 11:15 Bu haber 4069 kez okundu
 
Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?
Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?
TANITIM Haberi
Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Sağlık sigortasının avantajları hakkında düşünüldüğü zaman önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Sağlık sigortası yaptırmanın avantajları denildiğinde şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Sağlık sigortası poliçeye uygun olarak sigortalının ya da ailesinin, ayakta ya da yatarak tedavi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Dolayısıyla sağlık sigortası yaptırdığınızda hastalığınız güvence altına alınır.

 • Sağlık sigortası yaptırdığınız zaman, hastalanmaya karşı, sağlık sigorta poliçesindeki sözleşmeye göre hastalık giderlerinin tamamını ya da belli bir oranını karşılamaktadır.

 • Sağlık sigortası yaptırdığınız takdirde sigorta şirketi, aile bireylerinin de sağlık sigortasını karşılamaktadır.

Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık sigortası, hastalık ya da kaza sebebiyle oluşan sağlık sorunlarının tedavi edilme amaçlı olarak poliçede bulunan teminatları, sigorta limiti dahilinde gerçekleştiren sigorta kapsamıdır. Dolayısıyla sağlık sigortası yaptırmayı düşündüğünüzde poliçe içerisinde yer alan teminatları kontrol etmelisiniz. Teminatın içerisinde olmayan hastalık giderlerini veya kaza giderlerini, sağlık sigortası kapsamında sigorta poliçenize ekleyebilirsiniz. Sağlık sigortası zorunlu olmayan ve isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür. Aynı zamanda toplam bir yıllık şeklinde yapılır ve bir yıl sonra kişi isterse sözleşmeyi yenileyebilir.

 

Sağlık sigortasından faydalanmak istediğinizde tercih ettiğiniz doktoru seçme şansınız vardır. Ayrıca sağlık sigortası dahilinde muayene ücretlerini minimum şekilde ödeyebilirsiniz. Ayrıca   sigorta poliçesindeki sözleşmeye göre hiç muayene ücreti ödemeden tedavi olabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Sağlık sigortası yaptırmak için dilediğiniz sigorta şirketine başvuru yapıp sağlık sigortası formunu doldurabilirsiniz. Sigorta şirketi çalışanları sizleri arayarak sağlık sigortası hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. İstediğiniz sağlık sigortası kapsamından faydalanmak üzere seçiminizi yapabilirsiniz. Böylece bir yıl boyunca geçerli olan sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. Bir yıl sonunda sağlık sigortasını yenilemek istediğiniz vakit sigorta şirketi ile iletişime geçip yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık Sigortası Kapsamı ve Teminatları Nelerdir?

Sağlık sigortası kapsamı ve teminatları ayakta tedavi ile yatarak tedavinin belli bir bölümünü kapsamaktadır. Hastaneye yatış yapılarak tedavi gerektiren durumlarda, tahlil, fizik tedavi ve röntgen gibi hastane giderlerinde, ÖSS poliçe kapsamında karşılanmaktadır. ÖSS poliçe teminatları bireylerin poliçe sözleşmesi gereği limitlere göre belirlenir. Örneğin poliçe sözleşmesine göre bazı hastane giderlerinin tamamı ÖSS giderleri tarafından karşılanır. Bazı poliçelerde yapılan teminata göre giderler 80 oranda karşılar. Bu durumda sigorta poliçesi teminatları ile ilgili teklif alacağınız zaman kapsamları detaylı incelemeniz faydalı olacaktır.

Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir?

Sağlık sigortası şartları ikiye ayrılmaktadır. Bu şartlar, sigorta şirketlerinin ve Türkiye Sigorta Birliği’nin belirlediği şartlardır. Sigorta şirketlerinin belirlediği bazı özel şartlar bulunmaktadır. Sigorta şirketlerinin belirlediği özel şartlar arasında, sigortanın tanımı, konusu ve teminat kapsamında yer alan tedaviler, sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir.

Sağlık Sigortasında Yatarak Tedavi Kapsamına Girenler Nelerdir?

Sağlık sigortasında yatarak tedavi kapsamına girenler sırasıyla şu şekildedir.

 • Hastalık ya da kaza sonucu protez kol, meme, bacak, göz gibi giderleri kapsar.

 • Evde tıbbi yardım gerektiren halleri kapsar.

 • Kemoterapi, Diyaliz, Radyoterapi gibi bakım hizmetlerini kapsar.

 • Trafik kazasından sonra diş kayıplarında veya ağız bakımı cerrahi müdahale lerini kapsar.

 • Yatış olan tedavilerde ve ameliyatlarda ve yatarak tedavi edilmesi gereken durumlarda rehabilitasyon tedavilerinde sigorta poliçesinden karşılanır.

Sağlık Sigortasında Ayakta Tedavi Kapsamına Girenler Nelerdir?

Ayakta tedavi edilmesi gerektiği durumlarda hastanın yatmasına gerek yoktur. Sağlık sigortasında ayakta tedavi kapsamına girenler sırasıyla şu şekildedir.

 • Doktor muayenesi gerektiren durumlarda ve reçeteli ilaçları kapsar.

 • Fizik tedavisinde ve görüntüleme ile ilgili giderler, ayakta tedavi kapsamındadır.

 • Hastalıkla ilgili tedavi malzemeleri olan; bandaj, pansuman aletleri, varis çorabı, boyunluk ve koltuk değneği gibi medikar malzemeleri, ayakta tedavi kapsamındadır.

Sağlık Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

Sağlık sigortası fiyatları ve primleri sigorta poliçesine eklemek istediğiniz teminatlara göre belirlenmektedir. Örneğin sağlıkla ilgili poliçe sahibinin geçmişi, yaşı ve cinsiyeti bireyin poliçeye eklemek istediği teminata göre belirlenmektedir. Bu nedenle sağlık sigortası primleri kişinin isteğine gere belirlenmesi sebebiyle sağlık sigortası fiyatlar net olarak belli değildir.

Sağlık Sigortası Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Sağlık sigortası sorgulaması yapmak için internet üzerinden e devletinize giriş yapmalısınız. Daha sonra, ‘’ Sağlık Sigortası Poliçe Bilgileri Sorgula’’ ekran üzerinde yer alan poliçe ile ilgili en güncel bilgileri göreceksiniz. Sağlık sigortası ilgili bilgilere ulaşarak öğrenmek istediğiniz bilgilere erişim yapabilirsiniz.

Kaynak : https://sigortasirketi.com.tr

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Sigortası, Yaptırmanın, Avantajları, Nelerdir?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı