Tempo FM
Haber Detayı
02 Mayıs 2021 - Pazar 15:26 Bu haber 2207 kez okundu
 
Tabal Krallığı Kalıntıları Turizme Kazandırılacak
Niğde'de M.Ö 8. yüzyılda Geç Hitit döneminde bir uygarlığın yaşadığı belirtilen antik kent turizme kazandırılacak.
KÜLTÜR Haberi
Tabal Krallığı Kalıntıları Turizme Kazandırılacak

NİĞDE-Niğde'de  M.Ö 8. yüzyılda Geç Hitit döneminde bir uygarlığın yaşadığı belirtilen antik kent turizme kazandırılacak.

Çiftlik İlçesinde 2100 metre yüksekliğindeki Göllüdağ'ın zirvesinde yer alan Tabal Krallığı'nın kalıntılarının bulunduğu Hitit Antik Kenti’nde   Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Alper Lütfi Göncü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Nebol, AK Parti İl Başkanı Ömer Kılıç incelemede bulundu.

Vali Yılmaz Şimşek, Göbeklitepe kadar eski bir uygarlığın yaşadığı bu bölgeyi turizme kazandıracaklarını söyledi.

Niğde Valisi  Yılmaz Şimşek: “  2 bin 172 metre yükseklikteki Göllüdağ'ın sönmüş bir volkanik dağdır. Burada milattan önce yaklaşık 8'inci yüzyılda Geç Hitit dönemine ait uygarlık yaşamış. Onun eserlerini burada görebiliyoruz. Ancak milattan önce 8 bin yıllarında burada obsidyen maden atölyelerinin kurulduğunu ve bu madenden kesici aletlerin üretildiğini ve bunların Kıbrıs ve Suriye gibi uzak yerlere gönderilerek ticaretinin yapıldığı tespit edildi

Buradaki kazılar 1934 yılında başladı. Çıkarılan en önemli eser ise "Çift Aslan" heykelidir. Niğde Müzesinden sergilenmektedir.

-Buraya daha çok turist çekmek istiyoruz

Niğde-Göbeklitepe kadar eski bir uygarlığın yaşadığını ifade eden Vali Şimşek: “Burada, tarihe ışık tutabilecek çok önem arz eden bir uygarlık yaşamış. Maalesef yeterince tanıtılamamış. Amacımız burayı tanıtmak ve turizme kazandırmak. Özellikle yol problemi var. Bir an önce yollarını yaptırmak istiyoruz. Buraya daha çok turist çekmek istiyoruz. Yapacağımız çalışmalarla böyle güzel bir yeri turizme kazandırmış olacağız. Yapılan araştırmalara göre eski insanların Afrika'dan Avrupa'ya geçerken bu güzergahı kullandıkları ve burada obsidyen madeninden kesici aletler yaptığı ve bu tür atölyelerin mevcut olduğu tespit edildi. Bu da gösteriyor ki bölgedeki yaşam ve uygarlık Göbeklitepe kadar eski. Tarihe ışık tutması açısından çok büyük önem arz ediyor"dedi.

Belediye Başkanı Emrah Özdemir de : “Buradaki uygarlığın milattan önce 8'inci yüzyılda yaşadığının tahmin edildiğini vurgulayan Özdemir, "Burada Tabal Krallığı'nın yaşadığı ve başkentinin de burası olduğunu söyleniyor. Şu anda bu yerleşim yerindeki bir tapınağın içineyiz. Çok tanrılı bir dine inanıyorlarmış, yaklaşık bin tane inandıkları tanrı olan bir topluluk. O zaman burada güzel bir yerleşim yeri kurmuşlar. Çevresinde aslında çok büyük surlar var, yaklaşık 5 metre yüksekliğinde 3 metre eninde. Burayı uzun zamandır turizme kazandıramamıştık. Kültür ve Turizm Bakanımızın yakın bir zamanda Niğde'ye ziyareti planlanmakta. Çevresindeki bu tarihi yeri turizme kazandırmayı planlıyoruz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tabal, Krallığı, Kalıntıları, Turizme, Kazandırılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı