Tempo FM
Haber Detayı
15 Eylül 2021 - Çarşamba 10:02 Bu haber 625 kez okundu
 
Taygur'dan Gazetecilere Anlamlı Hediye
Niğde Demirciler Ve Oto Tamircileri Odası Başkanı Turgut Taygur, Ahilik sanatının, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir gelenek olduğunu söyledi. Başkan Taygur oda üyeleri ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi.
GÜNDEM Haberi
Taygur'dan Gazetecilere Anlamlı Hediye

Niğde Demirciler Ve Oto Tamircileri Odası Başkanı Turgut Taygur, Ahilik sanatının, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir gelenek olduğunu söyledi.  Başkan Taygur oda üyeleri ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Ahilik haftasını kutlayan Taygur: “Ahilik sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz, toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel kültürümüzdür. Anadolu'da Ahilik, Ahi Evran (1171-1262) tarafından kurulmuştur, Sanat ve mesleki yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir. Imparatorluğumuzun son dönemlerine kadar Ahilik mesleki bir yaklaşımla eğitim, dayanışma, örgütlenme ve denetim konularına eğilirken bir taraftan da müşteri odaklı bir yaklaşımla fiyat, kalite ve standart konularında çok ciddi çalışmalar yapmıştır. Bilim, ahlak, akıl ve çalışma prensiplerine dayanan Ahilik Teşkilatı yüzyıllarca karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve zanaatkâr yetiştirmiştir.Çalışanların hakları korunarak, esnaf ve zanaatkârlar arasında çırak, kalfa ve usta hiyerarşisi oluşturmuştur. Bu günkü anlamıyla sendikacılık sistemi uygulamaya başlamış, çalışanların hakları ve alın terleri korunmuştur.Ahilik sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum ötesinde, temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan Türk Milletine has sosyo-ekonomik bir sistemdir. Bu bağlamada bizlere düşen görev Ahilik Kültürüne ve Geleneğine sahip çıkması ve yaşatılmasıdır” dedi.

Öte yandan Taygur basın mensuplarına kuranı-kerim ve Türk Bayrağı hediye etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Taygur'dan, Gazetecilere, Anlamlı, Hediye,
Yorumlar
Haber Yazılımı