Tempo FM
Haber Detayı
09 Mayıs 2022 - Pazartesi 15:42 Bu haber 1085 kez okundu
 
Üniversitemiz Kadavra Muhafaza Tekniği Geliştirdi
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri kadavra muhafaza maliyetini düşüren önemli bir teknik geliştirdiler
TEKNOLOJİ Haberi
Üniversitemiz Kadavra Muhafaza Tekniği Geliştirdi

 

NİĞDE Ö.H.Ü ’DEN KADAVRA MUHAFAZA MALİYETİNİ DÜŞÜRECEK BULULUŞ

Hayrettin YENEL

NİĞDE – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri kadavra muhafaza maliyetini düşüren önemli bir teknik geliştirdiler

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Selim Çınaroğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Keleş, Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitiminde kullanılan kadavraların çok daha az maliyetle ve daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlayan, monomerin bir takım kimyasallarla kadavranın emebileceği kadar inceltilerek tüm dokulara uygulandığı bir teknik geliştirdiler.

PATENT MÜRACATI YAPILDI

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Selim Çınaroğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Keleş, bu teknikle ilgili detaylı bilgiler vererek tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde kullanılan kadavraların saklama maliyetinin çok yüksek olduğunu bu nedenle böyle bir çalışmaya gereksinim duyduklarını dile getirerek, geliştirdikleri kimyasallar ve uygulama yöntemi için patent müracaatında bulunduklarını da sözlerine eklediler.

Geliştirilen bu teknikle, kadavra saklamada kullanılan maliyetli cihazlarla birlikte bu cihazların içine konulan zararlı kimyasallardan da anatomi alanında çalışanları uzaklaştırmayı hedeflediklerini aktaran ikili bu çalışmayla, dokunun yağı ve suyu alınarak yerine çok daha hafif bir polimer zorla verildiği için  kadavranın ağırlığını ve şeklini bozmadan önemli bir derecede düşürebildiklerini de belirttiler.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim üyeleri tarafından geliştirilen bu tekniğin, yurt dışındaki benzer örnekler ile rekabet edebilecek düzeye gelmesi de bekleniyor.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu da Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından geliştirilen bu tekniğin çok önemli sonuçlar verdiğine işaret ederek gelecek çalışmalarında da kendilerine gerekli desteği Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yönetimi olarak sunmaya gayret edeceklerini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üniversitemiz, Kadavra, Muhafaza, Tekniği, Geliştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı