Tempo FM
Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 15:42 Bu haber 41224 kez okundu
 
Uykuda Tansiyon yükselmesi Nedenleri?
Uykuda Tansiyon yükselmesi Nedenleri?
TANITIM HABERLERİ Haberi
Uykuda Tansiyon yükselmesi Nedenleri?

 

Tansiyon hastalığı, kanın atar damar üzerinde yaptığı baskı olarak belirtilmektedir. Tansiyon hastalığı yaşamakta olan kişilerin bu noktadan sonra kan basıncı kontrolünü aksatmamaları gerekecektir. Tansiyon yükselmesi kadar tansiyon düşmesi de belirli risk faktörlerini beraberinde getirmektedir. Tansiyon yükselmesi kontrol altına alınamadığı taktirde, ölümcül sonuçlar oluşabilmektedir. Uykuda tansiyon yükselmesi nedenleri arasında hipertansiyon en başta yer almaktadır. Normal insanlarda kan basıncı uyku halinde düşük seyretmektedir. Tansiyon hastalarında ise kan basıncı yüksek oranlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Uyku halinde iken kalp çarpıntısı yaşayan kişiler, derin derin nefes alarak sakin kalmalıdırlar. Doktor tarafından verilmiş olan tansiyon ilaçları ihmal edilmeden kullanılmalıdır. Tansiyon hastası olan kişilerin kendilerine dikkat etmesi ve doktorun vermedi ilaçları kullanmamaları gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.saglikliyol.com/tansiyon-neden-yukselir-tansiyon-yukselme-nedenleri/

Yüksek Tansiyona Neden Olan Yiyecekler

Yüksek tansiyon hastalığı genetik olabildiği gibi bazı faktörler neticesinde de oluşabilmektedir. Yüksek tansiyon hastalığına neden olabilen çok sayıda besin bulunabilmektedir. Tansiyon hastalarının tüketmemesi gereken yiyecekleri bilmeleri son derece önemlidir. Yüksek tansiyona neden olan yiyecekler ise şu şekildedir;

  • Şekerli besinler tansiyon hastalarının mutlaka uzak durması gereken besin türleridir. Tansiyonun yanışı sıra, şekerli besinler kalp rahatsızlıklarını da tetikleyebilmektedirler.
  • Alkol ve sigara kullanımı bulunan yüksek tansiyon hastaları, bu alışkanlıklarını en kısa süre içerisinde bırakmalıdırlar.
  • Tuzlu besinlerin tansiyona ne kadar büyük etkisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerin tuzdan uzak durmaları gerekecektir.
  • Yağlı yiyeceklerde yüksek tansiyona etki eden besin türlerinden bir tanesidir.

Yüksek Tansiyon Risk Grubu

Yüksek tansiyon nedeni tam olarak bilinememiş olan bir hastalık türüdür. Yüksek tansiyon risk grubu arasında 65 yaşını geçmiş kişiler en başta yer almaktadır. Yaş ilerlediği süre boyunca tansiyon riski de artmaktadır. Yüksek tansiyon risk grubu içerisinde ailede genetik olarak tansiyon hastalığı bulunan kişilerde yer almaktadır. Yüksek tansiyondan etkilenmemek ya da belirtileri en az seviyede yaşamak isteyen kişilerin bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kişiler ne tüketmeleri gerektiği kadar ne tüketmemeleri gerektiğini de bilirler ise, yüksek tansiyon hastalığının ciddi risklerinden korunmuş olabileceklerdir.

https://www.saglikliyol.com/

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uykuda, Tansiyon, yükselmesi, Nedenleri?,
Yorumlar
Haber Yazılımı