Tempo FM
Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 18:15 Bu haber 34804 kez okundu
 
Varis Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Varis nedir sorusuna toplardamar kapakçıkların problemli olmasıyla ortaya çıkan bir hastalık diyebiliriz. Varis hastalığı insanların büyük şikayetler göstermesine sebep olur. Her ne kadar herkes tarafından çok büyük bir sağlık problemi olarak görülmese de bu hastalık insanları bazen çileden çıkartabiliyor.
TANITIM HABERLERİ Haberi
Varis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Varis nedir sorusuna toplardamar kapakçıkların problemli olmasıyla ortaya çıkan bir hastalık diyebiliriz. Varis hastalığı insanların büyük şikayetler göstermesine sebep olur. Her ne kadar herkes tarafından çok büyük bir sağlık problemi olarak görülmese de bu hastalık insanları bazen çileden çıkartabiliyor. Özellikle şiddetli ağrılarıyla hastalara zor günler geçirtiyor. Bu hastalığın belirtileri açık ve net şekilde bellidir. Çoğu hastalıktan bu belirtilerle kendini somut bir hale getirir. Varis hastalığının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bacaklar oluşan mavi veya mor şişlik
  • Ayakta çok durulduğunda şiddetli ağrı başlangıcı
  • Ağrı olarak belirlenmese de huzursuzluk
  • Bacaklarda bölgesel şişlikler
  • Bacak konusunda çabuk yorulma hissi
  • Gece saatlerinde kramplar

Bu şikayetler varis hastalarının en çok yaşadığı durumlardır. Bu belirtilerden göstermeniz durumunda en yakın hastaneye giderek, muayene olmanız gerekmektedir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarıyor? 

Varis hastalığında kullanılan bazı tedavi yöntemleri bulunuyor. Tedaviden daha çok, hastaların gün içinde ağrı çekmemesi için tasarlanmış ürünler diyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre tıp ürünleri arasında en çok satılan ürün varis çorabıdır. Varis çorabı, her varis hastası tarafından mutlaka kullanılan bir çoraptır. Bu çorap varislerin oluşturduğu ağrıyı ortadan kaldırmaktadır. Bacaklara uyguladığı basınçla yaşanan bölgesel ağrılara çare olmaktadır. Her varis hastasının bu çorabı kullandığını görebilirsiniz. Fakat bu tabi ki kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Kalıcı tedavi yöntemleri kullanarak, daha çabuk iyileşme gösterebilirsiniz.

Kalıcı Varis Tedavisi

Varis tedavilerinde uygulanan bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler genellikle hekimler tarafından belirlenerek, hastanın tedavi süreci başlatılır. Bu hastalık için en uygun tedavi yöntemi köpük yöntemidir. Köpük yönteminin bir diğer adı sklerotreapidir. Bu yöntemle varis hastalarının çabuk bir şekilde iyileşmesi sağlanıyor. Yapılan tedavi yöntemi hastanın kısa süre içinde ağrılarından kurtulmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda çok kısa süren bir tedavi şeklidir. Uzman doktorlar tarafından yapılan bu tedavi şekliyle, hastaların günlük yaşantısında ağrı çekmemesi veya zorlanmaması sağlanmaktadır. Hastaların büyük kısmında bu tedavi yönteminin işe yaradığını ve sağlıklarına sıkıntısız bir şekilde kavuştuğunu söyleyebiliriz. Varis tedavisi bu yöntemle kolay bir şekilde tamamlanmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Varis, Nedir?, Belirtileri, Nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı