Tempo FM
Haber Detayı
09 Haziran 2022 - Perşembe 21:38 Bu haber 3677 kez okundu
 
Yumurta Günü İçin Yumurtaya İlişkin 15 İlginç Bilgi
Yumurta Günü İçin Yumurtaya İlişkin 15 İlginç Bilgi
TANITIM Haberi
Yumurta Günü İçin Yumurtaya İlişkin 15 İlginç Bilgi

Yumurta Günü İçin Yumurtaya İlişkin 15 İlginç Bilgi (3 Haziran)

 

3 Haziran Yumurta Günü! Doğanın mükemmele yakın yiyeceklerinden biri hakkında bilmediğiniz bu 15 bilgiyle yumurta gününü kutlayın!

Kızartın, haşlayın, poşe yapın veya fırına verin -nasıl kırarsanız kırın, yumurtalar lezzetli ve besleyicidir. Protein ve amino asitlerle dolu, doğanın en mükemmel yiyecekleri olarak kabul edilirler.  Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği (ve tabii ki tatlı) için onlara güvendiğimiz kadar, yumurtalar hakkında yaygın olarak bilinmeyen birçok ilginç gerçek var.

 

Yumurtalar hakkında daha az bilinen bu bilgilere şöyle bir bakalım:

 

Yumurtalar Hakkında 15 İlginç Bilgi

Geleneksel aşçı şapkalarında yumurta pişirme yöntemi sayısına eşit sayıda pililer bulunur.

Birleşik Krallık'ta Harriet adlı bir tavuk, 2010 yılında dünyanın en büyük yumurtasını yumurtladı. Bu devasa yumurtanın ölçüsü 9.1 inç çapındaydı.

Bir tavuğun yumurta oluşturması 24-26 saat sürer. Bir kez yumurtladığında, yeni bir yumurtanın gelişimi normalde 30 dakika içinde başlar.

Tavuklar her seferinde bir yumurta üretmezler. Aslında, tavuklar normalde üretim sırasında çeşitli gelişim aşamalarında olan birkaç yumurta taşır.

Yumurta kabuğu renklerinin yumurtanın tadı veya besin değeri ile ilgisi yoktur. Kahverengi, beyaz ve hatta mavi ve yeşil yumurta kabukları, basitçe tavuk cinsinin göstergesidir.

Tavuğun beslenme şekli, yumurta sarısının rengini belirler. Bazı üreticiler, tavuklarının daha parlak yumurta sarısı olan yumurtalar yumurtlaması için onları kadife çiçeği yaprakları gibi doğal takviyelerle besler.

Genellikle ördek veya hindi yumurtası yerine tavuk yumurtası yememizin birkaç nedeni vardır. Tavuklar daha fazla sayıda yumurta yumurtlar, daha az yuvalama alanına ihtiyaç duyarlar ve hindi ve ördeklerin güçlü annelik içgüdülerine sahip değildirler, bu da yumurtaların toplanmasını kolaylaştırır.

Beyaz yumurtalar ticari üreticiler arasında daha popülerdir, çünkü beyaz yumurta yumurtlayantavuklar, kahverengi yumurtlayan akrabalarındandaha küçük olma eğilimindedir ve bu nedenle aynı sayıda yumurta üretmek için daha az yiyeceğe ihtiyaç duyarlar.

Günümüzün yumurtlayan tavuklarının çoğu White Leghorns (beyaz yumurtalar) veya Rhode Island Reds ve Barred Plymouth Rocks (kahverengi yumurtalar) cinsi tavuklardır.

Bütün tavuklar eşit olarak yumurta yapmaz. Bazı ırklar neredeyse her gün yumurtlar. Diğer ırklar gün aşırı veya haftada bir ila iki kez yumurtlar. Yumurta üreticileri için viyol makinası imalatı yapabilmekteyiz. Daha fazla bilgi için bize ulaşınız. 

Her yıl yumurtlanan yumurta sayısı söz konusu olduğunda, Iowa yılda 14,8 milyardan fazla yumurta üretimiyle ülke birincisidir. Sıradaki bir sonraki eyalet, her yıl 7,9 milyar yumurta üretimiyle Ohio.

Çiğ yumurta yemek kas yapmanıza yardımcı olmaz. Çiğ yumurtadaki proteinlerin sadece 51'i sindirilebilirken, pişmiş yumurtadaki proteinlerin 91'i sindirilebilir.

Buzdolabındaki yumurtanın çiğ mi yoksa haşlanmış mı olduğunu anlayamıyor musunuz? Döndürmeyi deneyin! Çiğ yumurtalar, içindeki sıvı çalkalandıkça sallanır, ancak katı yumurtalar yüzeyde düzgün bir şekilde döner.

Beklemiş yumurtalar daha büyük hava hücrelerine sahip olduklarından, soyulmaları taze yumurtalardan çok daha kolaydır.

Bulutlu yumurta akı, yumurtaların son derece taze olduğu anlamına gelirken, berrak yumurta akı, beklemiş yumurta göstergesidir.  Ham yumurta beyazının bulutumsu görüntüsü, kabuktan kaçmak için zamanı olmayan doğal karbondioksit varlığından kaynaklanır ve yumurtanın çok taze olduğunu gösterir. Yumurtalar bekledikçe karbondioksit dışarı çıkar ve beyaz kısım daha şeffaf hale gelir. Yumurta beyazında başka renklerin görülmesi bozulma belirtisi olabilir, bu nedenle eğer yumurta akı beyaz veya berrak değilse yemeyin! 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yumurta, Günü, İçin, Yumurtaya, İlişkin, 15, İlginç, Bilgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı