Tempo FM
Yazı Detayı
09 Şubat 2021 - Salı 01:29 Bu yazı 9683 kez okundu
 
14 Şubat Sevgililer Gününü Sevgi Günü Yapalım
Lerzan Karabayır
 
 

14 Şubat sevgililer günü yaklaştı. Bir çok evde beklentili zamanlar başladı; Çünkü hem sosyal medyada hem televizyonlarda hem de tüm mağazalarda bize dayatılan hediye al-hediye ver 14 şubatı boş geçirme sloganları hepimizi etkisi altına aldı. Öyle bir dönemdeyiz ki eskiden eş denince akla evine bakan, yuvasına sahip olan, gözü eşinin üzerinde olan kişiler gelirken şimdi sürprizler yapsın, özel günleri unutmasın her seferinde kendini aşsın diye bekleniyor. Sosyal medyanın bu denli hayatımızın içinde olması bu algıyı beynimize yerleştiriyor. Evlilik tekliflerinde, nişanlarda, düğünlerde, doğum günlerinde yapılanlar o kadar sınırları aştı ki özellikle gençler karşılarındaki kişinin bu tip sürprizleri yaparken çıtayı aşmasını bekliyor. 

Oysa sevgi  özel bir günde gelen ve herkesin gözünün içine sokmaya çalıştığımız pahalı hediyeler mi? Sevgi bana göre hediyelerden çok davranış ile gösterir kendini. Sevgililer gününde eşinin yanında olmak, sevdiğini hareketleriyle göstermek ve bir gün değil her gün özel hissettirmek kadar anlamlı bir şey var mı? Çünkü sevgi hissedilir, hissettirilir.

Bu sevgililer günü için size bir teklifim var. Vücudumuz için gerekli bir hormon var Serotonin yani mutluluk hormonu. Yapılan çalışmalar sonucunda mutluluk hormonunun en çok iyilik yapınca salgılandığını tespit etmişler. Yani iyilik yapınca sadece karşımızdaki değil kendimiz de mutlu oluyoruz. Bu da demek oluyor ki mutluluk bulaşıcı. İşte bu yüzden bu 14 Şubatı sevgi günü yapalım; karşılık beklemeden iyilikler yapalım ister maddi ister manevi.

Kapitalizm bizlere maalesef vermeyi değil sadece almayı aşılıyor. Hatta öyle bir hale geldik ki sadece ben önemliyim diyen insanlara dönüşüyoruz. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu da iyilik yapmak karşılıksız, beklentisiz. 

Bir çoğu insanın serzenişlerini duymuşsunuzdur; ben çok iyilik yaptım hiç karşılık göremedim oysa bizim çok güzel bir atasözümüz var; İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir diye. Burada Halik Allah'ın güzel isimlerindendir. Yani biz iyilik yaparız karşımızdaki kıymetini bilmediğinde üzülürüz oysa Allah bilir, görür. Belki başına gelen güzellikler o iyiliğin karşılığıdır, ya da korunduğun kaza-bela o iyilik sayesinde olmuştur. Hepsinden öncesi başta da dediğim gibi iyilik yaptığımızda vücudumuz bizi ödüllendiriyor en çok ihtiyacımız olan hormonu salgılıyor. Bence bu hormon için bile iyilik yapmak çok güzel. 

14 şubatta çevremizde ihtiyacı olanlara yardım edebiliriz, kış günü ceketsiz, ayakkabısız gezenlere kıyafet alabiliriz, yemeği olmayana yemek yapıp verebiliriz, ders bilgimiz iyiyse çocuklara ders anlatabiliriz, barınaklara gidebiliriz hayvanlara yem verebiliriz, sokak hayvanları için klubeler yapabiliriz. Maddi durumumuz yoksa bir gülümseme, bir güleryüz,  bir tatlı söz bile iyiliğin başlangıcı olabilir. Yeter ki iyilik yapmaya niyetlenelim. Göreceksiniz iyilik yaptıkça mucizelerle karşılaşacaksınız vücudumuz bize teşekkür edecek ve sağlığımızın daha iyi olmasıyla cevap verecek. 

Hadi bu 14 Şubatta iyiilik yapalım karşılıksız, beklentisiz...

 
Etiketler: 14, Şubat, Sevgililer, Gününü, Sevgi, Günü, Yapalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı