Tempo FM
Yazı Detayı
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 09:52 Bu yazı 2209 kez okundu
 
Hıdrellez Coşkusu Dileklerimizde Kaldı..
Hüseyin Ülkü Korkmaz
 
 
Dün başlayan ve bugün ikindi namazına kadar devam edecek " Hıdrellez " geleneğimiz Korona virüsü felâketinin gadrine uğradı.
 
Bahar ayı ile birlikte milâdi 6 Mayıs,Rumî yılda ise 23 Nisan'a rastlayan Hızır ile İlyas'ın yer yüzünde buluştukları gün olarak açıklanır ve " Türk Dünyasında kutlanan bayram " olarakta kültürümüzde vücut bulmuştur.
 
Çocukluğumuzdaki bugüne ait yaşanan izleri hatırladıkça üzülmemek elde değil..
 
Bor'da o dönemde şimdiki 50. yıl sitesinin yeri doğal kayalık halinde iken oraya oturan insanların " Yaylı at arabası ile Bentkavak'a " gidenleri seyretmesi,geçenlere el sallaması ve Bentkavak'ta bağ ve bahçelerin sunduğu bahar güzellikleri,çağlaların yavaş yavaş büyümesi,gül fidanlarının yaprakları ve çiçeğe doğru yönelmeleri,asma fidanlarının gözlenmesi,meyve ağaçlarının yapraklarının arasında büyüyen meyvelerin görüntüleri insanın ruhuna ayrı bir güzellik katarken;
 
Doğal hayatın avantajı ile piknik güzelliğinin yaşanması,bahar sevincinin hoş sohbetlerle bağ ve bahçe ortamında tertemiz oksijeni bol havada vücut bulması korona virüsü tehdidi yüzünden bu yıl yaşamak mümkün olmayacak.
 
Kim derdi bir yıl önce böyle bir virüs belâsının Hıdrellezi gölgeleyeceğini..
 
Yinede en güzel dileklerimizi yapalım.
 
Dualarımızı sağlık üzerine yüce mevlâya yalvarışlarımız ile gönderelim.
 
İnşallah bu korona virüsü belâsı tez zamanda yok olur,varsın Hıdrellezi o yeşil çimlerin verdiği bağ ve bahçelerin ortamında bugünde olmasada,ilerleyen günlerde içimizde kalan bu özlemin acısını çıkarmak nasip olsun.
 
Hıdrellez duamızıda ekliyorum;
 
" Bin bir adım bir adım,Allah bir adım adım,Kerim kerem Allah,Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah,La ilaha illallah muhammeden resulullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin."(*)
 
Hıdrellez hepimize sağlık ve sıhhat getirsin İnşallah,uymamız gereken kurallara tabi olarak bugünleri aşıp nice hıdrellez sevinci yaşayacak günler ve sağlıklı yıllar dileklerimle;
 
Yüce rabbime emanet olun.
 
(*) Alıntı
 
Etiketler: Hıdrellez, Coşkusu, Dileklerimizde, Kaldı..,
Yorumlar
Haber Yazılımı