Yazı Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 12:12 Bu yazı 103 kez okundu
 
Üstün Zekalı – Üstün Yetenekli Çocukların Ortak Özellikleri
Lerzan Karabayır
 
 

Toplumumuzda yeni yeni anlaşılmaya ve tanılanıp gereken eğitim, öğretim verilmeye çalışılan üstün zekalı-üstün yetenekli çocukların bir çok özelliği akranlarından farklılıklar gösterir. Çocuğunuzun üstün zekalı-üstün yetenekli olup olmadığını anlamanın en kesin yolu Rehberlik Araştırma Merkezlerinde gerekli testlerin yapılmasıdır. Çünkü her çocuk ailesi için özeldir, farklıdır ama Ram merkezlerinde tanılı olabilmesi için bazı özelliklerin çocukta olması gerekir.   

Üstün zekalı-üstün yetenekli çocukların bir çok özelliği doğumdan itibaren farklılık gösterir. Tabi ki hepsinde aynı özellikler olacak diye bir şart olmasa da yüzde doksan altısı ortak özellikler gösterir. Bunlardan en genel olanlarını ele alacak olursak;

 

Bebeklik zamanından itibaren daha az uykuya ihtiyaç duyarlar. Akranlarından hareketli, uykuları kısadır. Fiziksel olarak birçok şeyi akranlarından önce yaparlar (konuşma, yürüme, bebekken yatakta dönme, küçük kaslarını kullanma, el yüz koordinasyonu gibi). Küçük yaştan itibaren fazla giyinmeyi sevmedikleri gibi uyurken çoğu üzeri açık uyumak isterler. Kıyafetlerdeki etiketlere karşı son derece hassaslardır, mutlaka kestirirler. Aynı şekilde altlarının ıslaklığı yahut el yıkarken kollarının ıslanması gibi şeylere tahammülleri yoktur. Çoraplarının ters giydirilmesi, dar bir pantolon ya da tshirt onları aşırı rahatsız eder ve sinirli olurlar. Üstünler,  bebeklikten itibaren hareketlerinin kısıtlanmasını istemezler. Çoğu aşırı inatçıdır ve bir şeyi onlara kabul ettirebilmek için doğruluğunu kanıtlamak zorundasınızdır.  Tat alma duyuları ve koku alma duyuları aşırı gelişmiştir. İki farklı çikolatayı ya da meyve suyunu kolaylıkla fark edebilirler, yemeklerin kokusundan ne piştiğini kolaylıkla anlarlar. Üstünler genellikle kendilerinden büyük çocuklarla oynama eğilimindedirler. Çoğu önce arkadaşını tanımaya çalışır ve sonra da liderlik yapmaya çalışır. 

Hemen her konuda bilgisi olmasını isterler bu yüzden okumaya karşı çok heveslidirler. Ancak yukarıda da dediğim gibi istemediği şeyi yaptırabilmek gerçekten de çok zor hatta bazen imkansızdır.  Hayal güçleri akranlarından çok daha fazla yüksektir ve çoğunlukla hayali arkadaşları vardır. Birçoğu aşırı duygusaldır. Konuşurken bile istemsizce ağlayabilirler. Büyüdükçe biraz daha duyguları kontrol altına alabilseler de 4-9 yaş arası duygularını çok yoğun yaşarlar. Gördükleri ve yaşadıkları her şeyden kolaylıkla etkilenebilirler ve çoğunlukla empati  yaparlar. Bu da üzücü bir olayla karşılaştıkları zaman bunu atlatmalarının çok zor olmasına sebep olur. Sayıları ve zaman kavramlarını çok çabuk öğrenirler. Pek çoğu okuma-yazmayı kendi kendine erken yaşta öğrenir. Kelime hazineleri çok zengindir. Ezber yetenekleri çok fazladır hele de dikkatlerini çeken bir konuysa bir kere okuyuşta yahut duyuşta bile ezberleyebilirler.  Okullarında çoğunlukla başarılıdırlar ancak okulda mutlu değillerse başarısız da olabilirler. Sınavlarında zor soruları kolaylıkla çözebilmelerine karşın kolay sorularda hata yaparlar. Yabancı dile karşı yatkınlardır ve kolay öğrenirler. Kendi kendilerine çok fazla hayal kurdukları için olaylara farklı bakış açılarıyla bakarlar. Yeni icatlar, buluşlar ve sorunlara çözüm yolları yaratabilirler.   

 
Etiketler: Üstün, Zekalı, –, Üstün, Yetenekli, Çocukların, Ortak, Özellikleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı